FA Trophy Second Round sees eight upsets together with some thrashings

0

This weekend’s FA Trophy Second Round actions sees eight upsets together with some thrashings on an motion packed Saturday afternoon.

Eighty groups made an look at this stage of the competitors together with 32 winners from the earlier spherical and 48 groups newly getting into from Level 6.

128 targets have been scored within the 40 ties that occurred, and thats not making an allowance for the targets scored within the sic penalty shootouts that performed out.

Football Plazza

www.fanbanter.co.uk – Fan response to the newest soccer information, gossip & funnies

It was an additional special occasion for the likes of Heybridge Swifts and Uxbridge after beating their opponents who have been two tiers above them.

It was a robust begin for the Swifts towards Hereford after sending a ball into the field which was met by Kieran Jones, however he headed it over the bar.

In the 22 minute, transfer by the Bulls resulted in Pinchard’s cross being headed down by Tyron Barnett to James Caton however the effort was blocked.

Storey misplaced the ball, resulting in Heybridge going ahead and Rob Harvey forcing goalkeeper Brad Wade to make a effective save.

Shortly after, Hereford cleared the primary nook however the ball discovered Ross Wall who headed into the web. 1-0 Heybridge.

With 58 minutes on the clock, Pinchard’s ball into the field discovered Tyrone Barnett who was pushed to the ground however the referee fails to present a penalty.

The hosts doubled their lead with half-hour left on the clock, breaking down the left, caught Hereford open and noticed Rhys Wall play by means of Rhys Henry who slotted house his aspect’s second aim.

The targets didn’t cease there, with Heybridge going 3-0 up after Barnett misplaced the ball, Harvey went ahead, beat Maund out large and Rob Harvey fired house.

Uxbridge additionally brought on a shock wen they knocked out two leagues above Dover Athletic, drawing 1-1 in regular time then received the penalty shootout.

Uxbridge, who defeated Wingate and Finchley within the final spherical, went a step larger this time round because the National League South aspect travelled to Honeycroft.

But the end result was a lot the identical, lower than a yr since Uxbridge knocked Chippenham Town out of this competitors and lightning struck once more, as regardless of Dover went forward early on earlier than the hosts levelled with 19 minutes remaining, Jordan Ireland with the aim.

Uxbridge saved their heads within the spot kicks to triumph four-two, scoring all of their penalties with keeper Henry Grad a hero.

FA TROPHY SECOND ROUND UPSETS

7 (7) Marine 1–0 Scarborough Athletic (6)
13 (7) Tamworth 1–1 (3–2 p) Boston United (6)
15 (8) Heybridge Swifts 3–0 Hereford (6)
29 (8) Uxbridge 1–1 (4–2 p) Dover Athletic (6)
33 (6) Oxford City 1–1 (2–4 p) Plymouth Parkway (7)
35 (6) Concord Rangers 2–4 Harrow Borough (7)
38 (7) Swindon Supermarine 4–0 Dartford (6)
40 (6) Tonbridge Angels 2–4 Bracknell Town (7)

FA TROPHY SECOND ROUND RESULTS

1 (6) Bradford (Park Avenue) 1–2 Farsley Celtic (6)
2 (6) Chorley 1–0 Leek Town (8)
3 (6) Chester 2–1 Lancaster City (7)
4 (6) Spennymoor Town 3–2 Runcorn Linnets (8)
5 (6) Southport 1–3 Curzon Ashton (6)
6 (7) Warrington Town 0–1 Guiseley (7)
7 (7) Marine 1–0 Scarborough Athletic (6)
8 (6) Blyth Spartans 4–2 Buxton (6)
9 (6) Darlington 4–1 Alfreton Town (6)
10 (6) AFC Fylde 2–1 Colne (8)
11 (7) Matlock Town 1–2 Marske United (7)
12 (7) Kings Langley 1–2 AFC Telford United (6)
13 (7) Tamworth 1–1 (3–2 p) Boston United (6)
14 (6) Banbury United 6–0 Stowmarket Town (8)
15 (8) Heybridge Swifts 3–0 Hereford (6)
16 (6) Leamington 1–0 Bishop’s Stortford (7)
17 (7) Coalville Town 2–0 Hednesford Town (7)
18 (6) Chelmsford City 2–1 Redditch United (7)
19 (6) Braintree Town 1–0 Brackley Town (6)
20 (7) Leiston 4–3 Alvechurch (7)
21 (6) King’s Lynn Town 1–1 (4–5 p) Hemel Hempstead Town (6)
22 (6) Kettering Town 1–0 Gloucester City (6)
23 (6) St Albans City 1–2 Kidderminster Harriers (6)
24 (6) Peterborough Sports 3–2 Cheshunt (6)
25 (6) Taunton Town 2–1 Dulwich Hamlet (6)
26 (6) Hampton & Richmond Borough 0–1 Farnborough (6)
27 (8) Tavistock 1–2 Hungerford Town (6)
28 (8) Beaconsfield Town 1–1 (4–5 p) Folkestone Invicta (7)
29 (8) Uxbridge 1–1 (4–2 p) Dover Athletic (6)
30 (7) Hastings United 1–2 Chippenham Town (6)
31 (6) Ebbsfleet United 0–1 Eastbourne Borough (6)
32 (6) Worthing 4–2 Weymouth (6)
33 (6) Oxford City 1–1 (2–4 p) Plymouth Parkway (7)
34 (6) Welling United 3–2 Havant & Waterlooville (6)
35 (6) Concord Rangers 2–4 Harrow Borough (7)
36 (7) Lewes 2–2 (2–4 p) Bognor Regis Town (7)
37 (7) Hanwell Town 0–3 Slough Town (6) 512
38 (7) Swindon Supermarine 4–0 Dartford (6) 331
39 (7) Billericay Town 1–3 Bath City (6)
40 (6) Tonbridge Angels 2–4 Bracknell Town (7)

FA TROPHY FIRST ROUND RESULTS

1 (8) Macclesfield 0-2 Guiseley (7)
2 (8) Runcorn Linnets 3-2 Belper Town (7)
3 (7) Matlock Town 1-0 Stafford Rangers (7)
4 (8) Leek Town 2-1 Worksop Town (8)
5 (7) Lancaster City 3-2 Gainsborough Trinity (7)
6 (7) Warrington Town 3-1 South Shields (7)
7 (7) Liversedge 0-2 Tamworth (7)
8 (7) Basford United 1-2 Marine (7)
9 (7) Hednesford Town 4-2 Stourbridge (7)
10 (8) Colne 5-0 Warrington Rylands (7)
11 (8) Dunston UTS 1-3 Coalville Town (7)
12 (8) Chasetown 0-2 Marske United (7)
13 (7) Nuneaton Borough 1-2 Alvechurch (7)
14 (7) Royston Town 0-2 Heybridge Swifts (8)
15 (8) AFC Dunstable 0-1 Hanwell Town (7)
16 (8) Uxbridge 4-2 Wingate & Finchley (7)
17 (7) Chesham United 2-2 (1-3p) Lewes (7)
18 (8) Harlow Town 0-4 Bishop’s Stortford (7)
19 (8) Grays Athletic 0-0 (2-4p) Stowmarket Town (8)
20 (7) Haringey Borough 1-3 Billericay Town (7)
21 (7) Leiston 2-1 Wroxham (8)
22 (7) Carshalton Athletic 0-1 Kings Langley (7)
23 (7) Harrow Borough 2-0 Hayes & Yeading United (7)
24 (7) Hastings United 4-2 Burgess Hill Town (8)
25 (7) Folkestone Invicta 2-0 Horsham (7)
26 (7) Plymouth Parkway 3-1 Bristol Manor Farm (8)
27 (7) Bracknell Town 3-2 North Leigh (7)
28 (8) Tavistock 2-1 Binfield (8)
29 (7) Redditch United 3-1 AFC Totton (8)
30 (7) Weston-super-Mare 1-2 Bognor Regis Town (7)
31 (8) Winchester City 0-5 Swindon Supermarine (7)
32 (7) Beaconsfield Town 2-0 Truro City (7)

THIRD QUALIFYING ROUND RESULTS

AFC Rushden & Diamonds 0-4 Tamworth – 401
Ashford United (1) 1-2 (1) Kings Langley – 275
Ashton United (0) 0-0 (1-3p) (0) Dunston – 184
Atherton Collieries (0) 0-3 (1) Leek Town – 201
Basford United (1) 1-1 (5-3p) (0) Harborough Town – 209
Beaconsfield Town 2-2 (3-1p) Hartley Wintney – 101
Bedford Town (0) 0-3 (1) Alvechurch – 315
Belper Town (0) 1-1 (4-2p) (0) St Ives Town – 402
Billericay Town (1) 2-0 (0) Margate – 491
Bognor Regis Town (1) 1-0 (0) Bowers & Pitsea – 432
Bristol Manor Farm 2-0 Gosport Borough – 161
Bromsgrove Sporting (0) 0-3 (2) Chasetown – 605
Burgess Hill Town (1) 2-1 (0) Hanworth Villa – 242
Canvey Island (0) 1-4 (2) Bracknell Town – 359
Carshalton Athletic (1) 2-2 (4-3p) (1) Cray Valley PM – 314
Clitheroe (0) 2-2 (1-4p) (0) Marske United – 606
Coalville Town 4-1 Ilkeston Town – 485
Corinthian-Casuals (1) 2-2 (1-3p) (1) Harrow Borough – 59
Enfield Town (0) 0-4 (2) Chesham United – 414
FC United of Manchester (0) 0-1 (1) Liversedge – 1,073
Folkestone Invicta (0) 1-1 (4-3p) (0) Whitehawk – 482
Gainsborough Trinity (2) 3-1 (1) Barwell – 308
Grays Athletic (0) 0-0 (4-2p) (0) Faversham Town – 212
Guiseley (2) 3-1 (0) Whitby Town – 412
Hanwell Town (1) 3-1 (0) Cray Wanderers – 221
Haringey Borough (0) 1-0 (0) Brightlingsea Regent – 203
Harlow Town (1) 2-2 (3-1p) (1) Hornchurch – 305
Hayes & Yeading United (1) 1-0 (0) New Salamis – 205
Hebburn Town (0) 1-2 (0) Warrington Town – 248
Hendon (0) 0-0 (4-5p) (0) Binfield – 188
Herne Bay (1) 1-2 (1) Bishop’s Stortford – 429
Hitchin Town 0-3 Redditch United – 357
Horsham (1) 4-3 (2) Aveley – 530
Hyde United (1) 2-3 (2) Colne – 475
Kingstonian (1) 2-2 (2-4p) (1) Wingate & Finchley – 151
Leiston 1-0 Evesham United – 159
Lewes (0) 1-0 (0) Sevenoaks Town – 550
Lincoln United (0) 1-3 (2) Wroxham – 177
Loughborough Dynamo (1) 1-2 (2) Worksop Town – 242
Macclesfield (3) 6-1 (0) Bamber Bridge – 933
Marine (1) 1-1 (4-3p) (1) Radcliffe – 879
Matlock Town (1) 3-0 (0) Sutton Coldfield Town – 489
Merthyr Town 0-1 AFC Totton – 307
Metropolitan Police (0) 0-0 (4-5p) (0) Hastings United – TBC
Morpeth Town (1) 2-3 (0) Lancaster City – 237
Nantwich Town (0) 0-2 (2) Warrington Rylands – 303
Needham Market 0-1 Stourbridge – 222
North Leigh 3-3 (5-3p) Tiverton Town – 117
Nuneaton Borough (2) 2-0 (0) Hinckley LRFC – 337
Plymouth Parkway (0) 2-0 (0) Dorchester Town – 285
Potters Bar Town (0) 0-2 (1) Heybridge Swifts – 161
Runcorn Linnets (1) 2-1 (1) Ossett United – 616
Rushall Olympic 3-4 Hednesford Town – 421
Spalding United (1) 1-2 (2) Stafford Rangers – 285
Stalybridge Celtic (0) 1-2 (1) South Shields – 311
Stowmarket Town (0) 1-1 (3-0p) (0) Mickleover – 303
Stratford Town 1-2 Royston Town – 231
Swindon Supermarine 3-0 Cirencester Town – 279
Tavistock 3-1 Melksham Town – 140
Uxbridge (1) 1-0 (0) Walton & Hersham – 156
Winchester City 2-0 Poole Town – 276
Witham Town (0) 0-1 (0) AFC Dunstable – 138
Yate Town 0-2 Weston-super-Mare – 282
Truro City 1-0 Salisbury – 133

FA TROPHY SECOND QUALIFYING ROUND RESULTS

Tie. – (8 = Level of English soccer)

1 (8) Hebburn Town 3–1 Stockton Town (8) – 340
2 (8) Prescot Cables 1–3 Worksop Town (8) – 457
3 (8) Bootle 0–3 Dunston (8) – 360
4 (8) Colne 1–0 Consett AFC (8) – 269
5 (8) Ramsbottom United 1–4 Clitheroe (8) – 420
6 (8) Macclesfield 3–1 Widnes (8) – 655
7 (8) North Shields 1–2 Runcorn Linnets (8) – 355
8 (8) Sheffield 1–1 (2–4 p) Ossett United (8) – 351
9 (8) Hinckley LR 0–0 (3–0 p) Cambridge City (8) – 73
10 (8) Coleshill Town 4–4 (2–4 p) Leek Town (8) – 118
11 (8) Long Eaton United 0–0 (2–4 p) Loughborough Dynamo (8) 428
12 (8) Dereham Town 0–1 Spalding United (8) 162
13 (8) Harborough Town 2–1 Shepshed Dynamo (8) 248
14 (8) Lincoln United 1–1 (4–3 p) Carlton Town (8) – 196
15 (8) Sutton Coldfield Town 2–0 Halesowen Town (8) – 531
16 (8) Boldmere St Michaels 1–1 (4–5 p) Chasetown (8) – 241
17 (8) Cray Valley (PM) 5–3 East Thurrock United (8) – 105
18 (8) Chatham Town 0–1 Stowmarket Town (8) – 518
19 (8) Hanworth Villa 3–2 Littlehampton Town (8) – 196
21 (8) Uxbridge 2–0 Bedfont Sports (8) – 122
23 (8) Sittingbourne 1–1 (3–4 p) Burgess Hill Town (8) – 174
24 (8) Wroxham 5–1 Lowestoft Town (8) – 271
25 (8) Corinthian 2–4 Whitehawk (8) – 82
26 (8) Sevenoaks Town 2–2 (5–3 p) Hertford Town (8) – 146
27 (8) Ashford United 2–0 Three Bridges (8) – 247
28 (8) Heybridge Swifts 2–1 Chipstead (8) – 251
29 (8) Harlow Town 4–1 Ashford Town (Middx) (8) – 214
30 (8) Walton & Hersham 4–0 Southall (8) – 342
31 (8) New Salamis 3–0 Coggeshall Town (8) – 92
32 (8) Witham Town 2–1 Ware (8) – 131
33 (8) Tavistock 1–0 Didcot Town (8) – 162
34 (8) Cirencester Town 3–2 Paulton Rovers (8) – 139
35 (8) AFC Totton 2–1 Berkhamsted (8) – 231
36 (8) Bristol Manor Farm 2–2 (5–4 p) Bideford (8) – 158
37 (8) Thatcham Town 0–3 AFC Dunstable (8) – 154
38 (8) Evesham United 1–0 Lymington Town (8) – 197
39 (8) Thame United 1–2 Binfield (8) – 156
40 (8) Bashley 2–2 (4–5 p) Melksham Town (8) – 256
(8) FC Romania 1–3 Faversham Town (8) – 47
22 (8) Grays Athletic 4–1 Merstham (8) – 178

FA TROPHY FIRST QUALIFYING ROUND RESULTS

Willand Rovers FC 0 – 3 Bideford AFC
Ramsbottom United FC 2 – 1 Glossop North End FC
Shildon FC 1 – 2 Consett FC
Macclesfield FC 7 – 0 Tadcaster Albion FC
Stocksbridge Park Steels FC 2 – 2 (0-3p) Ossett United FC
Witton Albion FC 3 – 4 Stockton Town FC
Bootle FC W – O Grimsby Borough FC (walkover for Bootle – Grimsby Borough withdrawn)
Clitheroe FC 2 – 1 1874 Northwich FC
Prescot Cables FC 1 – 1 (4-2p) Cleethorpes Town FC
Mossley AFC 1 – 2 Dunston FC
Workington AFC 1 – 2 Runcorn Linnets FC
North Shields FC 3 – 1 Pontefract Collieries FC
Bridlington Town FC 1 – 2 Colne FC
Bedworth United FC 0 – 1 Harborough Town FC
Newcastle Town FC 0 – 2 Spalding United FC
Daventry Town FC 2 – 3 Lincoln United FC
Stamford AFC 1 – 2 Chasetown FC
Carlton Town FC 2 – 0 Hanley Town FC
Long Eaton United FC 2 – 0 Gresley Rovers FC
Shepshed Dynamo FC 1 – 0 Biggleswade Town FC
Coleshill Town FC 3 – 2 St Neots Town FC
Loughborough Dynamo FC 3 – 1 Corby Town FC
Boldmere St Michaels FC 4 – 3 Sporting Khalsa FC
Halesowen Town FC 5 – 2 Biggleswade FC
Kidsgrove Athletic FC 3 – 4 Hinckley LR FC
Kempston Rovers FC 0 – 1 Dereham Town FC
Basildon United FC 0 – 2 Lowestoft Town FC
Northwood FC 0 – 3 Hanworth Villa FC
Chipstead FC 4 – 2 Waltham Abbey FC
Chertsey Town FC 1 – 3 Uxbridge FC
Beckenham Town FC 1 – 1 (1-4p) Heybridge Swifts FC
East Thurrock United FC 3 – 1 Sutton Common Rovers FC
Bury Town FC 1 – 2 Stowmarket Town FC
Sheppey United FC 3 – 3 (2-3p) Hertford Town FC
Walthamstow FC 1 – 3 Ashford Town (Middx) FC
Barton Rovers FC 0 – 1 Chatham Town FC
Bedfont Sports Club FC 2 – 2 (5-4p) Hashtag United FC
Welwyn Garden City FC 1 – 2 New Salamis FC
Wroxham FC 4 – 1 East Grinstead Town FC
Gorleston FC A – A Coggeshall Town FC
Lancing FC 1 – 4 Cray Valley (PM) FC
Tilbury FC 1 – 2 Whitehawk FC
Felixstowe & Walton United FC 2 – 2 (2-3p) Burgess Hill Town FC
Ashford United FC 3 – 3 (5-4p) AFC Sudbury
Tooting & Mitcham United FC 0 – 0 (6-7p) Corinthian FC
VCD Athletic FC 0 – 3 Grays Athletic FC
Great Wakering Rovers FC 1 – 2 Harlow Town FC
Walton & Hersham FC 3 – 1 Leatherhead FC
Three Bridges FC 3 – 2 Hullbridge Sports FC
FC Romania 1 – 1 (4-2p) Westfield FC
Maldon & Tiptree FC 0 – 3 Ware FC
Witham Town FC 1 – 0 Brentwood Town FC
Chichester City FC 0 – 1 Faversham Town FC
Haywards Heath Town FC 0 – 0 (7-8p) Southall FC
Littlehampton Town FC 1 – 0 Ramsgate FC
Cinderford Town FC 0 – 1 Thatcham Town FC
Didcot Town FC 1 – 1 (5-4p) Hamworthy United FC
Sholing FC 0 – 1 Lymington Town FC
AFC Totton 1 – 1 (7-6p) Slimbridge AFC
Bishop’s Cleeve FC 2 – 3 AFC Dunstable
Basingstoke Town FC 3 – 5 Cirencester Town FC
Berkhamsted FC 5 – 0 Exmouth Town FC
Bashley FC 4 – 1 Frome Town FC
Marlow FC 0 – 4 Binfield FC
Kidlington FC 0 – 0 (2-4p) Tavistock AFC
Thame United FC 2 – 0 Westbury United FC
Wimborne Town FC 2 – 3 Bristol Manor Farm FC
Highworth Town FC 1 – 2 Paulton Rovers FC
Trafford FC 1 – 2 Hebburn Town FC
Brighouse Town FC 0 – 2 Worksop Town FC
Grantham Town FC 1 – 2 Sutton Coldfield Town FC
Merstham FC 3 – 0 Hythe Town FC
Widnes 1–1 (4–2 p) Skelmersdale United
City of Liverpool 0–0 (2–4 p) Sheffield
Cambridge City 4–1 Yaxley
South Park (Reigate) 1–2 Sittingbourne
Hadley 1–2 Sevenoaks Town
Aylesbury United 0–3 Evesham United
Larkhall Athletic 0–2 Melksham Town
Gorleston 1–1 (6–7 p) Coggeshall Town

The submit FA Trophy Second Round sees eight upsets along with some thrashings appeared first on Fan Banter.

Source – fanbanter.co.uk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. AcceptRead More